Štramberk

Štramberk

Město Štramberk

Štramberk, neboli Valašský betlém. Je to město, které musíte vidět a musíte zažít! Jeden den Vám stačit nebude. Je to láska na první pohled, není těžké se do našeho města Štramberk zamilovat. Budete se zde chtít vracet znova a znova. Afmosféra města je prostě úžasná a památek a různorodých míst, které zde můžete navštívit na relativně malé ploše, je mnoho. Zde Vám dáme tipy na ty nejhezčí místa, které ve Štramberku můžete navštívit. Doporučujeme začít na náměstí, které tvoří městské domy, kostel svatého Jana Nepomuckého a krásná kašna. Na náměstí najdete restaurace, cukrárny a samozřejmě obchůdky, ve kterých se prodávají nebo i vyrábějí Štramberské uši. Z náměsí můžete vyrazit na prohlídku města. 

Štramberká Trúba

Největší lákadlo turistů, kteří přijížději do Štramberku, je Štramberská Trúba. Je to válcovitá věž, která je pozůstatkem štramberského hradu ze 13. století. Ke Štramberské Trúbě Vás dovede stezka, která vede kolem kostela, do mírného kopečku, kolem roubených staveb. Nebo můžete jít po schodech do prudčího kopce. Obě cesty stojí za to projít a vidět Štramberk z různých míst. Štramberská Trúba dnes slouží jako vyhlídkova věž, ze které je krásný výlet do okolí. Pro naše hotelové hosty máme k dispozici pokoje, ze kterých je zase naopak, nádherný výhled na Trúbu. Pokoje s tímto výhledem patří mezi nejoblíbenější. 

Jeskyně Šipka Štramberk

K jeskyni Šipka vede trasa, která začíná vstupem do Národního sadu. Jeskyně Šipka je volně přístupná veřejnosti. V roce 1880 zde byla nalezena čelist neandrtalského dítěte a další předměty z doby bronzové. Od jeskyně se nabízí nádherný pohled na město Štramberk a Trúbu. Odtut také můžete pokračovat v prohlídce Národního sadu, ve kterém jsou rozmístěny sochy, altánky a pomníky. Pro ty odvážnější je možnost dojít až na okraj lomu Kotouč. Odtud je výhled na celý lom, kde se těží vápenec. Pokud tohle místo navštívíte, dbejte zvýšené opatrnosti!

Arboretum Štramberk

Z bývalého vápencového lomu, následného hřiště a skládky bylo vytvořená Botanická zahrada. Je zde vytvořená kamenná zahrada ve stylu antiky. Najdete zde jezírka a mokřady, rostliny, které jsou tipické pro tuto oblast. 

Štramberské uši

Nejzajímavější krajová specilita jsou Štramberské uši. Podle pověsti je utínali tataři, kteří táhli na město, pobitým křesťanům jako důkaz svého vítězství. Štramberské uši se pečou už více než 800 let z perníkového těsta. Uši jsou ve tvaru kornoutu a můžete je ochutnat v podobě jen perníkového těsta nebo plněné šlehačkou a ovocem. Prodejny a výrobny Štramberských uší najdete ve Štramberku hned několik a bude nejlepší, když je všechny vyzkoušíte, abyste zjistili, které jsou ty nejlepší.

Facebook